WeChat łączy w sobie wiele różnych usług w jednej aplikacji, co sprawia, że jest niezwykle wygodna dla użytkowników. Oprócz komunikacji WeChat oferuje funkcje takie jak płatności mobilne, zakupy online, rezerwacje biletów, zamawianie jedzenia, gry, usługi finansowe i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą załatwiać wiele codziennych spraw bez konieczności opuszczania aplikacji.
Wszystko to bez opuszczania, nawet na chwilę, jednej aplikacji. W Chinach WeChat ułatwia prowadzenie małych biznesów za pomocą kodów QR. Ale za każdym razem, jak usłyszysz Zuckerberga wymawiającego słowo “metaverse”, zamień je na “superaplikacja”. Musk chce, aby użytkownicy przechowywali pieniadze na kontach X. Za pomocą zgromadzonych środków będą w stanie robić zakupy i transfery do innych użytkowników (znajomych lub rodzinie).
Tutaj władze mogą zadecydować, co chcą, czego nie chcą i nie bardzo firmy mają coś do powiedzenia. Żeby korzystać z WeChata, musisz się wylegitymować z paszportu lub dowodu i to musi być wszystko powiązane. Ten proces jest tak dopracowany, żeby mieć wszystkie informacje na twój temat. Przede wszystkim jednak celem superaplikacji jest umożliwienie szybkiej i wygodnej konsumpcji.
Trwają prace nad ustawą o systemach sztucznej inteligencji. Pomimo zmian w projekcie, wprowadzonych w toku konsultacji publicznych i opiniowania, nie usunięto ryzyka ujawnienia tajemnic prawnie chronionych. Polskich firm nie doświadczyło w ubiegłym roku cyberataku. Wraz z rosnącą liczbą tych ostatnich zwiększa się gotowość do ponoszenia wydatków związanych z cyberbezpieczeństwem. Jednocześnie biznes jest nieufny wobec AI, postrzega ją bardziej jako zagrożenie niż szansę. W filmie „Maria Callas”, który właśnie wszedł do kin, u boku słynnej śpiewaczki operowej pojawia się jeden z najbogatszych ludzi XX w.
Czasowe promocje trwały bardzo krótko, ale wystarczyło jedynie parę kliknięć, żeby błyskawicznie zamówić promowany produkt. Skuteczność tego typu akcji okazała się olbrzymia. Ich realizacja wymagała jednak połączenia ze sobą wielu różnych usług. Streamingu, komunikacji, płatności oraz sklepu. Te zadania pozwalała zrealizować właśnie superaplikacja. Mimo podjętej przez Muska podczas spotkania próby ożywienia perspektyw na przyszłość X, pozostali pracownicy nie podzielają entuzjazmu.
Jego zespół prawny poinformował w poniedziałek, że miliarder określił już końcowe warunki zakupu. Miliarder skomplementował również algorytm TikToka za to, że nie jest nudny, jednocześnie sugerując, że Twitter mógłby być szlifowany „w ten sam sposób, aby być bardziej interesującym”. Dodał, że ma nadzieję, że platforma może być znacznie lepsza w informowaniu ludzi o poważnych sprawach. Zapewne z tego powodu Twitter stał się ulubionym serwisem Dolar Drzewo Q4 Enters Outlook: Czy byki pozostaną na górze społecznościowym Elona Muska, który jest bacznie śledzony tak przez jego fanów, jak i dziennikarzy.
Dodatkowo w ponad 100 krajach (w tym także w Polsce) pojawi się tzw. Oznacza to, że twórcy mogą uzyskać udział w przychodach z reklam, począwszy od odpowiedzi na ich posty. Jest to część wysiłków Twittera, aby pomóc kreatywnym ludziom zarabiać na życie bezpośrednio na Twitterze. Mam nadzieję, że ta idea nie zostanie wykorzystana przez patostreamerów w Polsce, a przez faktycznie kreatywnych użytkowników. Do tej pory na Twitterze, jeśli użytkownik chciał obserwować dany profil, to po prostu był tzw. To się jednak ma zmienić, jak pojawi się aplikacja Daily Fibonacciego Pivot Strategy intraday Forex strategii handlowej X.
Od niedawna zaproszenia dla dziennikarzy do udziału w spotkaniach na Clubhouse wysyłane są również przez firmy w Polsce. Przed przyjazdem do Chin używałem WeChata wyłącznie jako komunikatora do załatwiania spraw związanych z przyjazdem. Dopiero tutaj na miejscu dowiedziałem się, jak potężnym i wielofunkcyjnym narzędziem jest WeChat.
Zajmuje się ona obsługą płatności internetowych, kryptowalutami, rozwojem technologii blockchain, ale posiada też serwis do streamowania muzyki Tidal. Pojawiły się również teorie, że Jack Dorsey zrezygnował z bycia CEO Twittera, żeby za jakiś czas wchłonąć go właśnie za pośrednictwem Blocka. Taka korporacja miałaby wszelkie środki do stworzenia superaplikacji.
Platformę streamingową Twitch, szyfrowany komunikator Signal czy serwis społecznościowy oparty o ideę forów tematycznych Reddit. Chatbot wyróżnia się na tle konkurencji głównie dlatego, że według twórców potrafi odpowiadać na „pikantne pytania”. Za jego powstanie odpowiada xAI, który zaczął udostępniać asystenta AI testowo w 2023 roku. Poza tym nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurentów. Jest w stanie generować obrazy i zadawać pytania na podstawie wyszukiwania internetowego, nawet, gdy nie jesteśmy zalogowani na konto X.
Przed spotkaniem kilku pracowników zadało pytania na temat kondycji finansowej firmy, ponieważ reklamodawcy i użytkownicy nadal opuszczają platformę. Ludzie pytali również o jej obecną wycenę, która według jednej z osób nadal nie jest “przejrzysta”. Inni dopytywali, czy kiedykolwiek pojawią się obiecane dawno temu udziały kapitałowe lub akcyjne. Według obu obecnych osób, na żadne z tych pytań nie odpowiedziano podczas spotkania. Insider wcześniej informował o forsowaniu przez Muska transmisji na żywo i jego chęci przekształcenia platformy w “kanał medialny” skoncentrowany na wideo. Podczas gdy założyciel Tesli nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących X, w czerwcu podzielił się z pracownikami Twittera swoją wizją tego, jakie mają być jej założenia.
Trzeba jednak podkreślić, że WeChat była jedną z pierwszych aplikacji, które zaoferowały tak szeroki zakres usług w Chinach. Dzięki temu zdobyła dużą bazę użytkowników, zanim pojawiła się konkurencja. Sama aplikacja wystartowała zaś w 2011 r., początkowo bez funkcji społecznościowych. Tak nazywała się współtworzona przez niego Citi uruchamia platformę handlową futures algo firma w 1999 r.
Firm Google i Apple też mogą dążyć do stworzenia superaplikacji, ale bardziej prawdopodobne jest to, że zrobią wszystko, żeby nie dopuścić do jej powstania. Obie korporacje są właścicielami dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartfony. Im nie tylko aplikacja od wszystkiego nie jest potrzebna. Elon Musk może być irytujący, dziecinny, nieznośny i chamski, ale jednego nie można mu odmówić — zawsze mierzy bardzo wysoko. Potrafi ryzykować i stawiać sobie bardzo ambitne cele, które początkowo mogą wydawać się absurdalne.
Do tej pory shadowban mógł być niewidoczny dla użytkownika. Elon Musk zapowiedział wyświetlanie się informacji na profilu o aktywnym shadowbanie. Ponadto korzystający otrzyma wiadomość o powodzie takiej sytuacji, a także porady, jak ewentualnie pozbyć się bana. To ewidentnie krok w kierunku większej transparentności aplikacji X.
Być może dzięki projektowi Elona Muska świat zachodni również doczeka się podobnego rozwiązania. Zgodnie z tym, co napisał Elon Musk, Twitter ma być tylko narzędziem do stworzenia nowej aplikacji. X, bo tak ma się nazywać, została określona przez Elona Muska jako “aplikacja do wszystkiego”. Trudno określić, co to dokładnie oznacza, można jednak snuć pewne domysły.